Zmywarka od środka: wymienniki ciepła

Zmywarka coraz szybciej szturmem zdobywa nasze kuchnie, stając się jednym z niezbędnych sprzętów kuchennych, bez którego współczesne gospodynie nie wyobrażają już sobie życia. Nic dziwnego - urządzenie to usprawnia funkcjonowanie niejednego domu, oszczędzając nasz czas, pieniądze, a także wodę.

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak jest ona zbudowana? Jeśli nie, zapoznaj się z jej wnętrzem, by podczas drobnej awarii nie zaskoczyła Cię niczym!

Pierwsze co rzuca się w oczy po otwarciu zmywarki to kosz na naczynia, dozownik na tabletki bądź proszek do zmywania oraz programator urządzenia (zazwyczaj na drzwiach). Logiczne jest, że każda zmywarka posiada grzałkę, która podgrzewa wodę. Zazwyczaj są to dwie grzałki: zwykła i przepływowa.

Najnowsze modele zmywarek wyposażone są w wymiennik ciepła, dzięki którym praca zmywarki jest jeszcze bardziej ekonomiczna - świeża woda jest gromadzona w zbiorniku umieszczonym bezpośrednio przy ścianie komory mycia, co podgrzewa ją ciepłem produkowanym podczas pracy zmywarki.

W taki prosty sposób wymiennik ciepła umożliwia odzyskiwanie części ciepła z usuwanej ze zmywarki wody. Znacząco obniża to koszty eksploatacji zmywarki, dlatego podczas jej wyboru należy zwrócić uwagę, czy dany model posiada takie rozwiązanie.

Prócz wymienników ciepła istotnym elementem zmywarki jest również filtr, oczyszczający wodę poprzez fizyczne zatrzymywanie cząsteczek zabrudzeń. Chroni grzałkę, pompę, zraszacze oraz czyste naczynia przed nieczystościami. Należy w tym miejscu wspomnieć również o pompie wody, bez której zmywarka nie działaby.

Nowoczesne zmywarki posiadają również dodatkowy zbiornik wody, w którym po zakończonym cyklu mycia naczyń magazynowana jest do następnego użycia nieznacznie zabrudzona woda, co również pozwala na jej oszczędność.

Jak widać z powyższego opisu zmywarka to urządzenie idące z duchem czasu - wprowadzające coraz to nowsze udogodnienia oraz nowatorskie rozwiązania korzystne dla naszego portfela oraz środowiska!