Rekuperatory, wymienniki ciepła a kotły grzewcze

Ogrzewnictwo stoi obecnie na naprawdę wysokim poziomie. z tego względu chociażby bardzo często stosuje się wysokiej klasy kotły grzewcze. Pamiętać jednak należy, że również i te urządzenia działają podobnie jak rekuperatory, bowiem wykorzystują przez cały czas standardowe wymienniki ciepła.

O tym, jak trwały i jednocześnie wydajny jest kocioł grzewczy, decyduje tak naprawdę zamontowany w nim wymiennik ciepła (taki sam w standardowych rekuperatorach). w wymienniku tym zwykle znajduje się woda grzewcza, która to ogrzewana jest ciepłem spalin. O tym, jak szybko przekazywane będzie to ciepło, decyduje w dużej mierze materiał, który został użyty do skonstruowania obudowy wymiennika.

Zazwyczaj wymienniki maja obudowę żeliwną lib stalową. Ponieważ w przypadku kotłów żeliwnych wymiennik składa się z pojedynczych członów, łatwo można dodać dodatkowy element grzewczy. Tym samym można dość łatwo zwiększyć moc rekuperatora w tym przypadku.

Warto dodać, że obecnie można ustawić temperaturę wody grzewczej w wymienniku ciepła w kotle. Dzięki temu łatwo możemy ustawić ogrzewanie na poziom, który jest dla nas satysfakcjonujący. Jest to zdecydowana zaleta nowoczesnych kotłów grzewczych.