Ogólny opis i charakterystyka wymienników ciepła

Technika ruszyła do przodu. Obecnie bardzo ważna jest ochrona środowiska, przez co koniecznością jest wynajdywanie sposobów na jej oszczędzanie. Jedną z metod oszczędzania energii jest stosowanie urządzeń, które pozwalają na mniejsze zużycie energii elektrycznej podczas procesów, polegających na podgrzewaniu wody. Mamy z nimi do czynienia bardzo często, chociaż nieświadomie.

Zasada działania wymienników ciepła jest bardzo prosta. W największym skrócie można powiedzieć, że wykorzystują energię cieplną z jednego nośnika do ogrzewania innego nośnika. W tym procesie są wykorzystywane zarówno substancje, które są w stanie ciekłym, jak i te, które charakteryzują się stanem gazowym - najczęściej woda oraz para wodna.

Konstrukcja wymienników ciepła może być różna. Wszystko zależy od wymagań konkretnego projektu. Najczęściej wymiennik ciepła składa się z długiej rury, która jest wykonana z materiału, który doskonale będzie przewodził ciepło. Najczęściej, by zwiększyć powierzchnię wymiany ciepła, wyposaża się wymiennik ciepła w ożebrowanie, które możemy na przykład zobaczyć w lodówkach.

Wymienniki ciepła są także wykorzystywane do chłodzenia. I tak w zależności od tego, czy celem jest ogrzewanie czy chłodzenie, takie wymienniki ciepła są nazywane odpowiednio nagrzewnicami albo chłodnicami. Identyczną zasadą działania charakteryzuje się lodówka czy klimatyzator. Często nie zdajemy sobie sprawy jak często mamy do czynienia z wymiennikami ciepła.

Budowa wymienników ciepła jest różna i podział następuje według różnych parametrów. Rozróżnia się podział wymienników ciepła ze względu na budowę, rodzaj czynnika, organizację przepływu, ilość czynników wymieniających ciepło, obecność mieszania oraz na charakter działania. Dobór wymiennika ciepła zależy od tego, jakie są stawiane przed nim wymagania.

Trudno sobie wyobrazić większość urządzań, z którymi mamy do czynienia na co dzień, bez wykorzystania w nich wymienników ciepła, chociaż często sobie nie zdajemy z tego sprawy. Ludzie rzadko interesują się budową posiadanych przez nich urządzeń. Czasami wystarczy poświęcić naprawdę niewiele czasu, by wzbogacić swoją wiedzę i dowiedzieć się nowych, ciekawych rzeczy.