Podsufitowy wymiennik ciepła (rekuperator).

Spośród wielu różnych urządzeń, znanych pod nazwą „rekuperator”, na szczególną uwagę zasługuje podsufitowy wymiennik ciepła. Jest to urządzenie, które świetnie nadaje się do instalacji zdecentralizowanej, z którą spotkać się możemy chociażby w nowo wybudowanych obiektach czy w remontowanych budynkach użyteczności publicznej.

Co godne podkreślenia, na rynku dostępne są również bezkanałowe rekuperatory podsufitowe - oznacza to, iż działają one nawet wtedy, kiedy nie mają bezpośredniego kontaktu z kanałami wentylacyjnymi. Rekuperatory podsufitowe są bardzo efektywnymi urządzeniami - pozwalają one na odzysk ciepła na poziomie około 85%. Wydajność tych wymienników ciepła jest bardzo wysoka - są w stanie przefiltrować nawet 1500 centymetrów sześciennych powietrza na godzinę.

Jak wskazuje ich nazwa, podsufitowe wymienniki ciepła montuje się na sufitach w danym lokalu. Pozwala to na maksymalne wykorzystanie ich możliwości i potencjału. Rekuperatory podsufitowe to urządzenia, które świetnie potrafią przefiltrować i oczyścić powietrze w danym pomieszczeniu, jednak ich zakup i instalacja jest dość kosztowna. Warto jednak rozważyć opcję ich zakupu, jeśli potrzebujemy urządzenia do wentylacji dużych przestrzeni, będących jednocześnie miejscem skupisk ludzkich.