Wymiennik ciepła - zastosowanie w chłodnictwie.

Chłodnictwo w dniu dzisiejszym odgrywa bardzo istotna rolę w wielu branżach, tak, że nie wyobrażamy sobie normalnego funkcjonowania bez urządzeń chłodniczych. Czy istnieje osoba, która nie posiada w swoim domu lodówki, czy też zamrażalki? Każdy z nas korzysta każdego dnia z urządzeń chłodniczy, ale mało kto zastanawia się, jaka jest istota ich działania, co stanowi jego sens.

Urządzenia chłodnicze, takie jak właśnie chłodnie, czy skraplacze wykorzystują w swojej konstrukcji wymienniki ciepła. Najprościej jest powiedzieć, że wymiennik ciepła to urządzenie, które umożliwia przekazywanie porcji energii cieplnej z jednego środowiska do drugiego. W przypadku urządzeń chłodniczych wymienniki ciepła będą transportować ciepła niezgodnie z jego naturalnym przepływem, czyli z obszaru o temperaturze niższej do wyższej.

Zasada działania takich wymienników ciepła, wykorzystywanych choćby w zamrażalce polega na „wypompowywaniu” ciepła z produktów w niej się zawierających, które zostanie oddane poza wnętrze tej komory. Wymienniki ciepła musza do przeprowadzenia tego procesu posiadać energię z zewnątrz: mechaniczną, bądź też cieplną. Po jego przeprowadzeniu wytworzona zostaje bardzo niska temperatura.